- Být klidný za každé situace, to totiž přenese klid a vyrovnanost i na psa.
- Dát jasná pravidla, co pes smí a nesmí a ta musí platit vždy a za každé situace.
Např. pokud nechci, aby pes lezl na gauč, tak ho tam nesmím nikdy vpustit. Ne, že když je u Vás návštěva, tak na gauč nesmí a jinak si tam klidně může ležet….Nebo naopak, když je doma návštěva,tak mu smí dávat jídlo od stolu, je logické, že pak ho bude vyžadovat i od Vás. - Nejdřív pán, potom pes. To je velice důležité cvičit při vcházení do dveří a ze dveří. Nejdřív jde vůdce smečky, pak ho následuje pes. Bude pak jednodušší ho naučit, že venku nemá tahat na vodítku.
- Nic není zadarmo To už jsem zmínila výše, nezahlcovat psa různými pamlsky a zbytečným hlazením jen tak zadarmo a když si pro to přijde on. Vaši přízeň si musí zasloužit.
- Vůdce smečky začíná a ukončuje veškeré aktivity. Vy rozhodnete, kdy bude pes volně běhat, kdy má jít pomalu u nohy, kam se půjde na vycházce, kdy bude jíst, kdy dostane pohlazení,…
Toto jsou důležité zásady, které vám pomohou při výchově a povedou ke klidnému soužití s Vaším psem.
Důležité je samozřejmě odměňovat jen správné chování a to špatné nějakým vhodným způsobem korigovat, případně potrestat. Jednou z častých chyb je např. pokud se pes něčeho bojí, tak ho majitel hladí a utěšuje, aby se nebál, jenže pes si v té situaci myslí, že ho chválí za to, že se bojí a příště se bude opět bát.
Co se týká trestů, tak mohou být různé a hlavně musí být úměrné velikosti psa. Jedním z trestů a zároveň korekcí špatného chování je trhnutí vodítkem a jasné slovo : NE!
Dále to může být ukončení aktivity, ignorace psa. Nejsme moc příznivcem fyzických trestů, protože to spíš vypěstuje negativní vztah psa k majiteli.
Každý pes je jiný a tak je potřeba k němu přistupovat individuálně a řešit konkrétní problémy.