Ráda bych vám nastínila pár obecných zásad, jak neudělat hned na začátku chyby v krmení, které mohou ovlivnit další výživu vašeho mazlíčka i jeho zdravotní stav.
Takže v zásadě je rozdíl jestli máme plemeno velké nebo malé. Velká plemena jsou většinou velmi žravá, takže není problém s výběrem krmiva, jsou však náchylná k poruchám růstu a vývoje kostí a kloubů. U těchto plemen bych se přimlouvala za kvalitní krmivo v období růstu do cca 1,5 až 2 let. Krmivo pro tato plemena byste neměli určitě kupovat v supermarketech, ale ve specializovaných prodejnách krmiv, kde vám umí většinou i odborně poradit. Kvalitní krmivo má jednak vyvážený obsah živin, aby štěně nerostlo moc rychle a nepřetěžovaly se tak jeho kosti a zároveň bývají obohacená o látky podporující správný vývoj kloubů a šlach, nazývané chondroprotektiva. Potom také v období seniorském, které průměrně začíná v 8 letech věku, ale u velkých plemen klidně už od 6 let, často potřebují krmivo s chondroprotektivy, neboť u velkých plemen jsou mnohem více namáhané než u plemen malých. Samozřejmě je možné tyto látky do krmiva přidávat ve formě tablet či sypkého prášku.
Menší plemena nejsou tak náročná na výživu v období růstu, i když i tato mohou mít například vrozenou luxaci čéšky a zde může kvalitní výživa, případně nutriční doplňky předejít pozdějším komplikacím. U malých plemen bývá kolikrát problém, aby vůbec něco jedli, protože se říká, že jsou vybíravá. Jenže většinou je to tím, že si je jejich páníček sám rozmazlí tím, že jim dává jídlo od stolu a oni pak logicky nechtějí granulky, které dostanou do misky. Tady to záleží na disciplíně majitele, aby pejskovi lidskou stravu nedával, neboť pro něj není vhodná a může vyvolat zdravotní potíže od lehčích průjmů a zvracení až po těžký zánět pankreatu, obezitu…
Takže zásada nic od stolu a krmit jen kvalitním krmivem odpovídající věkové kategorii a aktivitě psa je velmi důležitá.
Dále bych chtěla podotknout, že jsou pejsci, kteří mohou sníst téměř cokoliv a nemají potíže, těm můžeme krmivo občas prostřídat. Naopak jsou jedinci, kteří na každou změnu krmiva reagují průjmem, zvracením, případně mohou jíst jen určitý druh granulí nebo třeba granule nemohou jíst vůbec. To už jsou jedinci, kteří trpí nějakou potravní nesnášenlivostí, či alergií, takže u nich se musíme vyvarovat jakýchkoliv změn krmiva a kolikrát trvá dlouho než se přijde na to, co může jedinec jíst, aniž by měl zažívací nebo třeba kožní problémy.
Samozřejmě, že pokud pejskovi chcete zpestřit jídelníček, tak mu můžete dát třeba kousek jablka nebo mrkev. To většinou potíže nedělá, samozřejmě nesmí těch jablek zase přežrat. Můžete mu koupit nějakou žvýkací bůvolí kost. V žádném případě mu nedávejte žádné kosti. Ty totiž mohou způsobit nepříjemnou zácpu. Můžete mu občas místo granulí dát nějakou dobrou konzervu. Sami však uvidíte, jestli pes po podání této jiné stravy bude jíst granulky dál nebo jestli je začne odmítat. To je signál toho, že by mohl začít být vybíravý a to bych pak doporučila nic jiného nedávat. Nesmíte to totiž brát z lidského pohledu, že pes žere celý život to stejné. On vlk v přírodě taky žere jen to, co se mu podaří ulovit a kolikrát jsou dny, kdy vůbec nic nežere. A naši mazlíčci mají doma denně plnou misku krmiva a bez námahy. Není to luxus? Pokud vidíte, že pes má pěknou lesklou srst, trus je formovaný, je v optimální výživné kondici a krmivo mu chutná, tak je vše v pořádku.
Poslední dvě poznámky ke krmení. Měkká strava se mnohem více lepí na zuby a predisponuje ke vzniku zubního kamene. Naproti tomu granule tím, že jsou tvrdší a pes je musí kousat, tak pomáhají zubnímu kameni do jistí míry předcházet. A druhá věc, týkající se krmení velkých plemen je, že je u nich je lepší denní dávku krmiva dělit na 2 dávky a podávat jednu ráno a druhou večer. Je to kvůli tomu, aby si pes nenaplnil žaludek velkým množstvím krmiva a nedošlo u něj po té k torzi žaludku. Rozdělit krmnou dávku o do dvou částí je jedna z prevencí tohoto velmi závažného a život ohrožujícího stavu.
Tolik asi ke krmení pejsků a hafanů, doufám, že to bylo pro vás zajímavé a snad i poučné počtení.