Jak vychovat klidného, vyrovnaného a ovladatelného psa

Jedna důležitá věc, která může docela zásadně ovlivnit Váš společný život se psem je výběr toho správného psa, který se hodí právě k Vám. Myslím tím psa, jehož životní potřeby a temperament jeho osobnosti bude co nejvíc podobný tomu Vašemu. Toto byste měli dobře zvážit, než si určité plemeno vyberete a pak dobře vybírat i samotného jedince z vrhu. Už už u štěněte je totiž vidět jestli je např. bázlivé nebo odvážné a všude vleze a o vše se zajímá.
Pokud se náhodou netrefíte nebo si Vás pejsek prostě vybere sám a je trochu jiný, než byste čekali nebo potřebovali, tak určitě není potřeba, jak se říká házet flintu do žita, ale bude Vás to stát více úsilí, ale dá se to určitě zvládnout, jen je potřeba od začátku dodržet několik zásad.

  1. Cvičení Toto znamená dopřát psovi dostatek pohybu, dle jeho potřeb a temperamentu, aby se přiměřeně unavil a dalo se s ním dále pracovat a neměl v sobě nakumulovanou energii, která se pak může proměnit až v agresi.
  2. Disciplína Znamená to dá psovi jasná pravidla co smí a nesmí. Dávat mu jasné srozumitelné povely. Být důslední při cvičení  a pokud možno, aby všichni členové smečky dodržovaly stejná pravidla vůči psovi.
  3. Láska Jistě jste se všimli, že jsem ji uvedla až na třetím místě a v této hierarchii by to i mělo být. Nejdříve cvičení, pak disciplína a pak přijde až láska. To znamená, že pes by si všechny Vaše projevy lásky měl zasloužit a uvidíte, že pokud budete správný vůdce smečky, tak pes se bude sám od sebe snažit, aby si je zasloužil.
    Samozřejmě vím, že každý z Vás si psa pořizuje s tím, že ho bude mít rád, ale věřte mi,že aby byl pes spokojený,vyrovnaný a zároveň Vás respektoval, potřebuje mít jistého a spravedlivého vůdce smečky. Jistě uznáte, že vůdce smečky se nebude svým podřízeným podbízet a nějak jim podlézat, aby si zasloužil jejich přízeň, mělo by to být právě naopak. Takže např. každý pamlsek z vaší ruky by si měl pejsek něčím zasloužit a o to bude víc motivován, aby vás poslouchal. Pokud tomu tak nebude, tak se může stát, že úlohu vůdce převezme pes sám, ale pak se nesmíte divit, že Vás neposlouchá a nebo že Vás klidně i kousne za něco, co mu děláte a ono se mu to prostě nelíbí.